Vlastita video produkcija

Gljive Hercegovine – između vode i krša

Najnovije video izdanje u produkciji Mikološkog udruženja MycoBH. Film je sniman u periodu 2023-2024. godina, a u okviru projekta “Assessing Status of Fungi Inhabiting Neretva River as an Important Step Towards Identifying Top Priority Freshwater Sites in Bosnia and Herzegovina” kojeg je podržao CEPF i BirdLife International.

Film se bavi tematikom gljiva koje naseljavaju obale hercegovačkih rijeka Bunice, Bregave, Jasenice, potoka Svilica i dr., odnosno važnošću očuvanja ovih veoma specifičnih i sve više ugroženih mediteranskih slatkovodnih ekosistema.

Koja riječna staništa su od najvećeg značaja za gljive, koje rijetke vrste gljiva smo registrovali na ovom području te ima li nade za kvalitetnu konzervaciju najbitnijih “žila kucavica” Hercegovine? Sve ovo možete saznati u ovom kratkom dokumentarnom filmu koji ujedno ima za cilj predstaviti dio prirodnih fenomena kojima obiluje Hercegovina.

Gljive spomenika prirode Tajan

Dokumentarni film o diverzitetu gljiva Spomenika prirode Tajan te drugim prirodnim vrijednostima i fenomenima ovog zaštićenog područja. U nešto manje od pola sata otkrijte šta su to sve znanstvenici iz Mikološkog udruženja MycoBH otkrili pri istraživanjima u prethodne dvije godine, koje značajne vrste gljiva su zabilježili, koja staništa na Tajanu su od najvećeg značaja za gljive kao i koji su to razlozi zbog čega je Tajan nužno očuvati. Pri realizaciji projekta i snimanju filma značajnu pomoć i podršku su pružili članovi SNIK Atom iz Zavidovića koji upotpunjuju i ovaj dokumentarni film svojim komentarima i opažanjima.

Gljive gorskih očiju – Svijet koji nestaje (Fungi of the Mountain Eyes – The World That Disappears)

Dokumentarni film o minijaturnim gljivama odjeljka Ascomycota (gljive mješinarke) koje žive u okviru specifičnih ekosistema planinskih jezera. Priča obrađuje temu neizbježnog zamočvarivanja i nestanka planinskih jezera u Bosni i Hercegovini što će kao posljedicu u dogledno vrijeme imati i gubitak staništa za prilagođene vrste gljiva, ali i brojne druge usko adaptivne vrste organizama.

Tokom snimanja filma istraženo je ukupno 18 planinskih jezera širom Bosne i Hercegovine od kojih je najveći broj onih prirodnog porijekla (lednička ili cirkna jezera). Istovremeno je na ovim staništima zabilježen čitav niz veoma rijetkih, ali i ugroženih gljivljih vrsta od kojih su neke registrovane po prvi put za Bosnu i Hercegovinu, a neke vjerovatno predstavljaju i nove vrste za nauku općenito.

Šta sve kriju planinska jezera u Bosni i Hercegovini, kakva je zaista njihova sudbina te kakve i koje smo vrste gljiva zabilježili – saznajte u naredne 63 minute. Film je snimljen u okviru naučno-istraživačkog projekta: “Discovering the Diversity of the Alpine Ascomycetous Fungi in Severely Vulnerable Ecosystems of Glacial and Other Mountainous Lakes in Bosnia and Herzegovina” kojeg je podržala Rufford fondacija iz Londona.